Přes dvacet let je tématem mého života kojení.   Baví mě předávat dalším ženám své znalosti, zkušenosti a poznání.        Jako laktační poradkyně pomáhám těhulkám s přípravou na kojení a kojícím maminkám překonávat překážky.            Mou radostí a odměnou jsou šťastné maminky a spokojené děti.

 

Kojení není samozřejmost

V mém životě zažívám vděčnost, pokoru a radost při vzpomínkách na společné chvíle s mými dětmi, když byly ještě malé. Dostala jsem dar užít si dlouhé a krásné období kojení.

Držím v náručí spokojené dítě, které pije mateřské mléko, slastně přivírá oči, a já vnímám to ticho, klid a hmatatelný pocit štěstí.

Zároveň si živě vybavuji chvíle, kdy to takhle idylicky nevypadalo. Kojení může vypadat jako samozřejmá a jednoduchá činnost, ale mnohokrát jsem se na vlastní kůži přesvědčila, že to tak není. I já jsem se potýkala s problémy při kojení svých dvou dětí.

Realita

Porodnice. Můj malý čerstvě narozený syn se neumí přisát, v bříšku mu kručí hlady. Hodně pláče. Doma. Syn už krásně pije, mateřského mléka je dost, jenže každé přiložení k prsu strašně bolí. Nevím kam se obrátit o pomoc. Doktorka nic nevidí. Informací je málo, neznám žádný spolehlivý zdroj.

O pár měsíců později. Prso je červené, tvrdé a já mám vysokou horečku. Bolí to, bojím se každého dotyku. Co mám dělat? Jsem zoufalá.

O několik let později. Kojím dceru. Často. Mám pocit, že vlastně pořád. Její starší bratr se  taky dožaduje pozornosti, chce si se mnou hrát  ... a už týden jsme nebyli na procházce. Všude je nepořádek. Jsem smutná. Cítím bezmoc, beznaděj a selhání.

Řešení se vždycky najde 🙂

Naštěstí přišla nabídka na absolvování kurzu laktačního poradenství. Rok jsem se učila od nejlepších v tomto oboru. Díky získaným informacím byl čas kojení tím nejhlubším, nejkrásnějším a nejintimnějším zážitkem. Při plném vědomí tohoto vzácného daru. 
 
Od té doby se stále vzdělávám a pomáhám maminkám překonávat jejich překážky. Dvacet let jezdím na konference, potkala jsem osobně, po telefonu či písemně tisíc maminek a nastřádala tisíc příběhů s dobrým koncem.

Přestože je moje osobní podpora kojení neustále k dispozici, není v mých silách mluvit osobně s každou potřebnou maminkou či těhulkou. Proto jsem se rozhodla napsat eBook, kde jsou shrnuty všechny důležité informace, které pro úspěšné kojení potřebujete. Doufám, že vám pomohou v dobrém nastartování kojení či překonat počáteční potíže, abyste mohly se svými dětmi prožít tyto zásadní okamžiky bezbolestně v harmonii a radosti.